skip navigation

Welcome

To The New Home of Becker Blast Fastpitch Softball Association!

Freedom Days Tournament

2018 Tournament Winners

We would like to thank all of the teams, volunteers, and staff for all the hard work this past weekend to make our Freedom Days Tournament a success.  We would also like to recognize all of the medal winners from each bracket.  Full Final Brackets posted below.

10U Gold Bracket

1st Place – Waite Park

2nd Place – St Paul North Area Rookies (SPNAR)

3rd Place – Rosemount Irish Bennerotte

 

10U Silver Bracket (Corrected)

1st Place – East Ridge Raptors Black

2nd Place - Elk River - Zimski

3rd Place - Anoka Ramsey - White

 

12U Gold Bracket

1st Place – Becker Blast Gold

2nd Place – Minnesota Blast (Cloquet)

3rd Place – Burnsville Black 

 

12U Silver Bracket

1st Place – Lakeville Thunder Blue

2nd Place – Forest Lake Gold

3rd Place - STMA - Silver

12U Bronze Bracket

1st Place - Brainerd  - Ceynowa

2nd Place - Zimmerman - White

3rd Place - Becker Blast Silver

12U Tin Bracket
 
1st Place - Zimmerman Thunder Navy
 
2nd Place - Waite Park Red
 
3rd Place - Big Lake Blue
 

14U Gold Bracket

1st Place – St Peter Saints VanZee

2nd Place – Annandale - Jerpseth

3rd Place – Waite Park 14U

Consolation Champion - Champlin Park

 

14U Silver Bracket

1st Place – OMGAA Moll

2nd Place – Soderville (SBAA) Bezak

3rd Place - Becker Blast 14U

Consolation Champion - Brooklyn Park - Curtler

 


2018 FINAL FULL RESULTS

 

Please note:

 

Update 11:00PM - All brackets are updated and corrected on the website.

Update 12:30 - All pool play times have been updated at the sites and sent out in remind app.  Please be at fields ready to go as we will need quick turn around.

Update 11:10 - 9:20 games at the BAC will start be starting in about 30 - 45 minutes. ALL Games are now being shortened to 55 minutes.

Update 10:41 - We are getting the HS fields ready to go hoping to start the Games at HS fields in about 30 - 45minutes unless there is more lightning.

Games at the BAC are still delayed due to the fields needing a lot more work to make them playable.

Update 10:15 :  We are currently in a rain delay until further notice.  We will update as soon as possible with an update. 

 

We are running about 30 to 45 minutes behind schedule due to lightning.  At this time all games will start as quick as possible after games end. 

 

 


Pool Play and Brackets

 

TOURNAMENT IS FULL AT ALL LEVELS

Schedules and more information will be coming out week of June 3rd.

 

 

Registered Teams for 18th Annual Becker Blast Freedom Days Tournament

 

10U Teams                           12U Teams                                14U Teams

612 Heinecke                          Annandale                                   612 - Tillery       

Anoka Ramsey 10U- White       Anoka Ramsey 12U - White           Annandale - Jerpseth    

Becker Blast - Hunter               Becker Blast Gold                         Becker Blast - Engeldinger

Becker Blast - Sherman            Becker Blast Silver                       Big Lake Hornets

Big Lake Black                         Big Lake Blue                               Brooklyn Park - Curtler

East Ridge Raptors Black          Big Lake White                             Champlin Park

Eden Prairie Brown                  Brainerd - Ceynowa                       Cloquet

Elk River - Zimski                    Brainerd - Larson                          Crow River Revolution Silver

ROSA Johnson                         Burnsville Black                            MN Whirl White

Rosemont Irish Bennerotte       Cambridge-Isanti Jackerts              Morris Tigers

SPNAR 10U                             Coon Rapids Red                           OMGAA Moll

Waite Park                              Forest Lake Gold                           SBAA Bezak

                                             Lakeville Thunder Blue                   Silver Bullets Posavad

                                             Minnesota Blast                             St Peter Saints

                                             Princeton Black                              Waite Park

                                             Soderville Bengals                         Zimmerman Navy

                                             SPNAR 12U

                                             STMA Knights Blue

                                             STMA Silver

                                             Waite Park Blue

                                             Waite Park Red

                                             Waite Park White

                                             Zimmerman Thunder Navy

                                             Zimmerman White


Tournament Docs

Becker Freedom Days:

This year the Becker Blast Tournament falls on the same weekend as Becker Freedom Days.   Freedom Days is our annual community celebration that provides lots of opportunities for fun and entertainment for the whole family away from the diamonds!  The specifics for this years events are still in the planning phases; however, highlights from pasts events have included:

  • 5K Run/Walk Race (Saturday morning Walk starts @ 7:30 Run starts @ 8am).
  • Kids 1K Run/Walk (Saturday morning starts around 9:10AM)
  • Freedom Days Parade (Saturday 11:00AM)
  • Freedom Fest including games, music, inflatables, food and beverages, and much more (Saturday immediately following the parade).
  • Arts and craft show (Saturday morning/afternoon).
  • Freedom Days Entertainment Stage including music Saturday afternoon and evening.
  • Spectacular Fireworks Display (Saturday at 10pm).

Other things to do:


General Information:

The Becker Blast will once again be hosting our 18th annual tournament June 15-17 2018.   As with prior years, the tournament includes a 5 game guarantee with all teams from pool play advancing to multiple double elimination brackets.   Additional details are provided below.    Please review the Welcome Letter and ensure your Liability Waiver is completed prior to your first pool play game (no exceptions).  Pool play schedule and brackets can be found at the bottom of this page once we fill the tournament.

Tournament Details:

Level of Play: B, C, REC.
National Qualifier USA Softball and MOA National Tournament Qualifier
Age Groups: 10U, 12U, and 14U.
# of Games: 5 game guarantee for 10U-14U – weather permitting.
Format: Pool play for seeding to multiple double-elimination brackets.
Tournament Fee: $300 + 2 balls.
Gate Fees: No charge for admission or parking.
Amenities: Covered dug-outs (rain or shine). Concessions. Water jugs in all dugouts.
Restrictions: NO PETS allowed on School Ground. No smoking. No alcohol.
Special Events: Tournament Souvenir for all Players, Team hot dog eating contents - Gift Bags to all players on winning team. Skills Competitions.

Lee Croal

Tournament Director

Phone: 320-492-8869

Field Locations:

Games will be played at the Becker High School Softball Complex and the Becker Athletic Complex.  The High School fields will be considered the "hub".  For driving directions visit our Field Locations page (Click Here for Field Locations). 

Important Note!  Due to parade on Saturday, alternative driving directions have been provided for games prior to 1pm.  Please click the link above for additional details.

2017 Tournament Winners

We would like to thank all of the teams, volunteers, and staff for all the hard work this past weekend to make our Freedom Days Tournament a success.  We would also like to recognize all of the medal winners from each bracket.  Full Final Brackets posted below.

10U Gold Bracket

1st Place – Zimmerman Pool

2nd Place – Becker Blast Gold

3rd Place – Forest Lake

 

10U Silver Bracket

1st Place – Waite Park Blue

2nd Place – Annandale

 

10U Bronze Bracket

1st Place - Coon Rapids

2nd Place - STMA Black

 

12U Gold Bracket

1st Place – Waite Park Blue

2nd Place – Annandale

3rd Place – Silver Bullets

 

12U Silver Bracket

1st Place – Zimmerman Columbia

2nd Place – Waite Park Red

 

14U Gold Bracket

1st Place – Becker Blast Gold

2nd Place – Cambridge-Isanti

3rd Place – Morris

 

14U Silver Bracket

1st Place – Alexandria

2nd Place – OMGAA

 


2017 FINAL FULL RESULTS

2016 Tournament Winners

We would like to thank all of the teams, volunteers, and staff for all the hard work this past weekend to make our Freedom Days Tournament a success.  We would also like to recognize all of the medal winners from each bracket.  Full Final Brackets posted below.

10U Gold Bracket

1st Place – Zimmerman Navy

2nd Place – Cambridge

3rd Place – Waite Park Blue

Consolation (5th Place) – Apple Valley

 

10U Silver Bracket

1st Place – Big Lake Olson

2nd Place – White Bear Lake

 

12U Gold Bracket

1st Place – MVSA Urfer

2nd Place – Waite Park Blue

3rd Place – Big Lake Black

Consolation (5th Place) – Burnsville

 

12U Silver Bracket

1st Place – Becker – Gold

2nd Place – Farmington

 

12U Bronze Bracket

1st Place – Monticello

2nd Place – Becker – Blue

 

14U Gold Bracket

1st Place – MN Blast 14’s

2nd Place – Centenial

3rd Place – Hermantown

Consolation (5th Place) – Becker – Gold

 

14U Silver Bracket

1st Place – Waconia

2nd Place – Waite Park

 

2016 Tournament Winners

We would like to thank all of the teams, volunteers, and staff for all the hard work this past weekend to make our Freedom Days Tournament a success.  We would also like to recognize all of the medal winners from each bracket.  Full Final Brackets posted below.

10U Gold Bracket

1st Place – Zimmerman Navy

2nd Place – Cambridge

3rd Place – Waite Park Blue

Consolation (5th Place) – Apple Valley

 

10U Silver Bracket

1st Place – Big Lake Olson

2nd Place – White Bear Lake

 

12U Gold Bracket

1st Place – MVSA Urfer

2nd Place – Waite Park Blue

3rd Place – Big Lake Black

Consolation (5th Place) – Burnsville

 

12U Silver Bracket

1st Place – Becker – Gold

2nd Place – Farmington

 

12U Bronze Bracket

1st Place – Monticello

2nd Place – Becker – Blue

 

14U Gold Bracket

1st Place – MN Blast 14’s

2nd Place – Centenial

3rd Place – Hermantown

Consolation (5th Place) – Becker – Gold

 

14U Silver Bracket

1st Place – Waconia

2nd Place – Waite Park